وجود صدای اضافی در قلب یا سوفل قلبی نشانه بیماری است ؟

,

وجود صدای اضافی در قلب و یا سوفل قلبی موضوعی است که آقای دکتر زمانی, فوق تخصص قلب کودکان در این ویدئو در مورد آن توضیخ داده اند:

سوال : آیا وجود صدای اضافی در قلب (سوفل قلبی) نشانه بیماری است ؟

پاسخ پزشک : وجود صدای اضافی در قلب در هنگام معاینات قلب صرفاً و یا صد در صد نشان دهنده مشکلات قلبی نیست. در مورد سوفل قلبی یا صداهایی که به شکل غیر طبیعی شنیده میشوند. گروهی از آن ها میتوانند نرمال باشند و به شکل طبیعی شنیده شوند  ولی اغلب آنها می توانند همراه با ضایعات و مشکلات قلبی باشند.

البته این بیماری های قلبی می توانند خفیف و گذرا باشند و یا مشکلات جدی تر را در ارزیابی نشان بدهند. البته ما بیماری های قلبی داریم که هیچ صدای اضافه‌ای شنیده نمیشود و ممکن است سالها طول بکشد تا علائم بیماری خودش را نشان بدهد. برای اینکه بعد از تولد قلب در حال رشد و فعالیت است .قلب انسان با گذشت هر سال تغییراتی میکند از جمله این تغییرات می توان به سایز حفرات قلب , عملکرد , دریچه های قلب اشاره کرد.به دلیل اینکه با ارگانی روبرو هستیم که همواره در حال تغییر است و سایز حفرات و دریچه های متغییر هستند و همچنین فشارهای داخل قلب تغییر میکنند , در نتیجه در هر سنی و شرایط سنی خاصی که وجود دارد این صداها (سوفل قلبی) میتوانند به وجود بیایند . این امکام وجود دارند که مشکلات و بیماری های قلبی که وجود داشته باشند در سنین بالاتر علائم بالینی خود را نشان دهند و در نتیجه دیرتر به تشخیص برسیم.

2 پاسخ
 1. صغری گفته:

  سلام خسته نباشید سال ۹۴ من زایمان کردم دکتر اطفال بچه رو معاینه کرد وگفت که صدای اضافی دارد رفتیم طبی کودکان و بیماری کاردیو‌مییوپاتی راتشخیص دادن ودخترم من بعد از ۱۸ ماه فوت شد الان دوباره ممکن است که من باردار بشم و خدایی نکرده همین اتفاق بیافته

  پاسخ
  • کارشناس مرکز قلب گفته:

   سلام , در صورت احتمال ژنتیکی یا متابولیک بودن , بله امکان دارد ولی اگر ناشی از ویروس باشد کمتر احتمال دارد .

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *